Překvapivý souboj Morava vs. Anglie rozhodla cena

Anglii si s vínem spojí jen málo jeho konzumentů. Ovšem realita je jiná: změna klimatu, důraz na kyseliny a specifická (např. křídová) podloží představují dobrý předpoklad k výrobě šumivých vín. A potvrzuje to například vinařství Charles Palmer z hrabství Sussex, od kterého jsme pro duel vybrali cuvée tradičních šampaňských odrůd Chardonnay a Pinot noir ročníku 2017. Cuvée zrálo cca tři roky na kvasinkách a základní víno v dřevěných sudech.

Moravu zastupuje vinařství Aronn z Kurdějova se svým sektem Blanc de noirs z hroznů Pinot noir ročníku 2022 s dobou zrání více jak 18 měsíců.

Rozdílná zralost se dle očekávání projevila v buketu i chuti, nikoli v barvě. Anglický sekt se vyznačoval výraznější medovou vůní, Aronn jemnější se spíše minerálními tóny. Palmer působil mohutněji, s tóny zralých jablek v příjemném kontrastu s neubývající kyselinou. Moravský sekt byl překvapivě zakulacenější, v ovocné chuti jsme nejvíce rozeznávali citrusy s lehkým náznakem jemné hořčiny (grep).

Porovnání není jednoznačné, každý z duelantů by si mohl najít jinou skupinu spotřebitelů. Souboj jsme tedy rozhodovali podle ceny a zde není co řešit: Anglické vinařství si účtuje v přepočtu 1 100 Kč, moravské 688 Kč.